جانشین پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله کیست؟

چگونه آن همه سفارش پیامبر درباره علی علیه السلام را به بازی گرفتند؟!

برگزاری جشن‌های نیمه شعبان در عربستان
نویسنده : غلامرضا نورمحمدنصرآبادی - ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٧
 
برگزاری جشن‌های نیمه شعبان در عربستان    
 
شیعیان عربستان روز شنبه موافق با نیمه شعبان در این کشور در جشن‌های بزرگی این روز را گرامی داشتند.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الراصد، شیعیان عربستان در مناطق احساء، قطیف، دمام و مدینه منوره از ساعات اولیه عصر با حضور در مساجد و حسینیه‌ها برنامه‌های عبادی و جشن‌های دینی برگزار کردند.
شیعیان عربستان سعودی در مناطق مختلف شب و روز نیمه شعبان را به نام‌های «القرقیعان»، «الناصفه»، «کریکشون» و «حل وعاد» می‌نامند.
بنابر این گزارش ورودی شهرها و مناطق شیعه‌نشین عربستان شاهد طاق‌های نصرت، پرچم‌های تبریک، چراغانی، سرودهای مذهبی و پخش شربت و شیرینی بود به گونه‌ای که ازدحام عابران پیاده و سواره در این ورودی‌ها مشهود بود.
همچنین خیابان‌های این مناطق مملو از کودکان، جوانان و زنانی بود که پس از نماز مغرب به کوچه‌ها، خیابان‌ها و خانه‌های همسایگان خود رفته با هم این روز را گرامی داشتند.
اقدام امسال شیعیان عربستان در حضور در مساجد و حسینیه‌ها و همچنین خانه همسایگان و هم‌محلی‌ها در پی دعوت علمای شیعه این کشور برای تاکید بر برنامه‌های عبادی و جلوگیری از مزاحمت‌های سال‌های قبلی بوده است.
پایگاه خبری راصد همچنین نوشت: خانواده‌های شیعی که خارج از مناطق شیعی زندگی می‌کنند جشن‌های خود را در خانه‌های خود گرفتند.
این پایگاه افزود: این خانواده‌ها و نیز دیگر خانواده‌های شیعی عربستان همچنین خود را به مدینه منوره، کربلای معلی و مشهد مقدس رساندند.
به گزارش فارس، در عربستان و به‌ویژه مناطق شیعه‌نشین قطیف و احساء در شب نیمه شعبان مراسم مختلفی برگزار شد که از جمله آنها برگزاری تئاتری با عنوان «آیا تو راضی هستی؟» در مسجد الرضای شهر صفوی قطیف بود.
پایگاه خبری الاشاره نیز از مدینه منوره خبر داد زائران و مجاوران حرم نبی مکرم اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم در حرم آن حضرت علاوه بر خواندن ادعیه، اقدام به توزیع شیرینی‌جات و خوراکی و شربت کردند.
این پایگاه نوشت: در برخی محله‌های مدینه منوره کودکان که لباس نو به تن کرده بودند در مراسمی خاص به نام «سیدی شاهن» که اهالی اصیل مدینه منوره انجام می‌دهند با در دست داشتن آب نبات و ذرت با گذر از محلات مختلف، سرودهای مختص این شب و روز عزیز را می‌خواندند.

* احیای شب نیمه شعبان در مسجد الحرام با وجود مخالفت مفتی بزرگ عربستان

در همین حال از مکه مکرمه خبر می‌رسد با وجود فتوای شیخ عبدالعزیز آل‌الشیخ مفتی بزرگ عربستان سعودی در مخالفت با جشن‌های شب نیمه شعبان که گفته است: «اعمالی که در شب و روز نیمه شعبان انجام می‌شود بدعت و مخالف سنت نبوی است!»؛ روزنامه عربستانی الوطن از مکه مکرمه خبر داد: جمعه گذشته و در شب نیمه شعبان 700 هزار زائر نماز جمعه و مغرب و عشا را در مسجد الحرام اقامه کرده‌اند.
این روزنامه از کثرت طواف‌گزاران در مسجد الحرام خبر داد و نوشت: تعداد زوار به حدی بود که مأموران و خادمان مسجد از گزاردن نماز در صحن اصلی ممانعت به عمل آوردند.
الوطن از پر شدن رواق‌ها و طبقات حرم مکی خبر داد و افزود: مسئولان حرم مکی طبقه فوقانی را برای زواری که قصد احیای این شب عظیم و قرائت قرآن را داشتند، باز کردند و همچنین پلیس راهنمایی مکه مکرمه به علت ترافیک سنگین اطراف حرم مکی مسیرهای ورودی به این حرم را بست تا جایی که مردم مجبور به حرکت با پای پیاده به سمت مسجد الحرام شدند.