جانشین پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله کیست؟

چگونه آن همه سفارش پیامبر درباره علی علیه السلام را به بازی گرفتند؟!

امام حسین (ع) در کتب اهل سنت
نویسنده : غلامرضا نورمحمدنصرآبادی - ساعت ٤:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٤/٢٢
 

امام حسین (ع) در کتب اهل سنت

امام حسین (علیه السلام ) سومین امام شیعیان است. او فرزند فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و در نتیجه فرزند رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) است. ایشان جزء اهل بیتی است که آیه ی تطهیر، آیه مودت، آیه ی ذی القربی، آیات سوره هل اتی و آیه ی مباهله در حق او نیز نازل شده است. محبوبیت او نزد خدا و رسول و همه ی انبیا و اولیا بر کسی پوشیده نیست. علاوه او با قیام خود در مقابل ستمگران امت و شهادت در راه احیا دین مبین اسلام محبوب همگان شده است و از عزت وعظمت ویژه ای برخوردار می باشد.

در اینجا ما به اندکی از گفته ها و حدیث های نقل شده ازعلما اهل سنت بسنده می کنیم.

 

۱/ خوارزمی با سندهای خودش از سلمان فارسی نقل کرده که پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله ) فرمودند: (در حالیکه حسین (علیه السلام ) روی زانویش نشسته بود و چشمان و لبهایش را می بوسید)

تو آقایی و فرزند آقایی و پدر آقایانی؛ تو امامی فرزند امامی و پدر امامانی؛ تو حجتی فرزند حجتی و پدر حجتهای نه گانه ای که همگی از نسل تو هستند و نهمین آنها قیام خواهد کرد.

مقتل الحسین ج۱ص۱۴۶

۲/ حموینی با سند های خودش از ابن عباس نقل کرده است که او گفت: هنگامی که حسین بن علی (علیهما السلام ) متولد شد خدای متعال به مالک خازن جهنم وحی فرستاد که به احترام مولودی که برای محمد (صلی الله علیه وآله ) در دنیا متولد شده است آتش را بر اهلش خاموش کن.

فرائد السمطین ج۲ص۱۵۲

۳/ بخاری با سند های خودش نقل کرده که پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله ) در میان کوچه ها حسین بن علی (علیهما السلام ) را دید (در آن زمان که سن حضرت پنج یا شش سال بود) به دنبال او رفت تا او را در بغل گرفت و فرمود: حسین (علیه السلام ) از من است و من از حسینم خدای متعال دوست دارد هر که حسین (علیه السلام ) را دوست بدارد.

الادب المفرد ص۱۳۳- مستدرک صحیحین ۳/۱۷۷

۴/ محب الدین طبری از جابر بن عبدالله نقل کرده که پیامبر (صلی الله علیه وآله ) فرمودند: هر که دوست دارد به مردی از اهل بیت نگاه کند پس باید به حسین بن علی (علیهما السلام ) نگاه کند و نیز فرمود: هر که دوست دارد به آقای جوانان اهل بهشت نگاه کند پس باید به او نگاه کند .

ذخائر العقبی ص۱۳۳

۵/ محب الدین طبری از آنَش نقل کرده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) فرمودند: مسلماً این فرزندم حسین (علیه السلام ) در عراق کشته می شود پس هر کس زمان او را درک کرد باید او را یاری کند.

ذخائر العقبی ص۱۴۶

۶/ ابن حجر روایت کرده از عیزار بن حرب که گفت: یک وقتی عبدالله بن عمر در سایه کعبه نشسته بود که ناگاه دید حسین بن علی (علیهما السلام ) می آید با دیدن او گفت: این شخص امام حسین (علیه السلام ) محبوبترین اهل زمین است نزد اهل آسمانها.

الاصابة ج۱ص۳۳۳

۷/ گنجی نقل کرده که ابوهریره با گوشه ی لباسش خاکها را از پاهای امام حسین (علیه السلام ) پاک کرد. امام حسین (علیه السلام ) به او گفتند: شما و این کار. ابوهریره گفت: رهایم کنید به خدا قسم اگر مردم می دانستند آنچه را من درباره ی شما می دانم؛ شما را برگردنهای خود حمل می کردند.

کفایة الطالب ص۴۲۵

۸/ ابن عساکر از ابن سیرین نقل کرده که گفت: آسمان بعد از یحیی بن زکریا (علی نبینا و آله وعلیه السلام ) بر کسی جز حسین بی علی (علیهما السلام ) گریه نکرده است.

ترجمه امام حسین (علیه السلام ) از تاریخ دمشق ص۲۴۱

۹/ طبرانی از سند موثق و نیز زهری نقل کرده اند که در روز قتل امام حسین (علیه السلام ) هر سنگی را که در شام از جا برمی داشتند زیر آن خون دیده می شد!!!؟

مجمع الزوائد ج۹ص۱۹۶

۱۰/هیثمی از ابن عباس نقل کرده که گفت: حسین (علیه السلام ) در دامن رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) نشسته بود که جبرائیل نازل شده، گفت:  آیا او را دوست داری ؟ پیامبر (صلی الله علیه وآله ) فرمود: چگونه او را دوست نداشته باشم و حال آنکه او میوه ی دل من است.

مجمع الزوائدج۹ص۱۹۱

۱۱/خوارزمی نقل کرده از عبدالله که گفت: رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) فرمودند: بوسیله من شما ترس و پرهیز داده می شوید و به وسیله علی بن ابی طالب (علیه السلام ) هدایت می شوید. چنانچه در قرآن آمده است « انما انت منذر و لکل قوم هاد » - ۷/ رعد – ( یعنی: ای پیامبر تو بیم دهنده ای و برای هر قومی هدایت گری هست) در ادامه فرمودند: و بوسیله حسن بن علی (علیهما السلام ) به شما احسان شده است و بوسیله حسین (علیه السلام ) عده ای سعادتمند و عده ای سیه روز می شوند! آگاه باشید که حسین (علیه السلام ) یکی از دربهای بهشت است هر کس با او دشمنی کند خدای متعال بوی بهشت را بر او حرا م می کند.

مقتل الحسین ج۱ص۱۴۵