جانشین پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله کیست؟

چگونه آن همه سفارش پیامبر درباره علی علیه السلام را به بازی گرفتند؟!

اعمال شب پانزدهم ماه مبارک رمضان
نویسنده : غلامرضا نورمحمدنصرآبادی - ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٤
 
اعمال شب پانزدهم ماه مبارک رمضان
 
به نیمه ماه مبارک رمضان نزدیک می شویم. روزی که خداوند یکی از زیباترین بخشش های خود را به حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه (س) هدیه کرد تا چشم مسلمان در پانزدهمین روز رمضان به رخسار دومین امام شیعیان روشن شود.

 
برای هر روز از ماه مبارک رمضان ادعیه و در برخی از روزها اعمالی وارد شده است. در کتاب مفاتیح الجنان برای شب پانزدهم نیز اعمالی ذکر شده است.
 
اعمال شب پانزدهم ماه رمضان

 
شب پانزدهم از لیالى متبرکه است و در آن چند عملست :

 
اوّل غسل ، دوّم زیارت امام حسین علیه السلام ، سوّم شش رکعت نماز به حمد و یسَّ و تبارک و توحید و چهارم صد رکعت نماز در هر رکعت بعد از حمد ده مرتبه توحید بخواند. شیخ مفید در مقنعه از حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام روایت کرده که هر که این عمل را بجا آورد حق تعالى بفرستد بسوى او ده ملائکه که دفع کنند از او دشمنان او را از جنّ و انس و بفرستد سى فرشته نزد مَوْت او که او را ایمن کنند از آتش پنجم روایت شده که از حضرت صادق علیه السلام سؤال کردند که چه مى فرمائى در حق کسى که حاضر شود نزد قبر حسین علیه السلام در شب نیمه ماه رمضان فرمود بَه بَه کسى که نماز گذارد نزد قبر آن حضرت در شب نیمه ماه رمضان ده رکعت بعد از نماز عشاء و این نماز غیر از نافله شب باشد و بخواند در هر رکعت بعد از حمد قُلْ هُوَاللّهُ اَحَدٌ ده مرتبه و پناه ببرد به خداوند تعالى از آتش ‍ جهنّم حق تعالى او را آزاد از آتش ثبت فرماید و از دنیا نرود تا در خواب به بیند ملائکه اى که بشارت دهند او را به بهشت و ملائکه اى که ایمن گردانند او را از آتش روز نیمه سنه دوّم ولادت با سعادت حضرت امام حسن مجتبى علیه السلام واقع شد و شیخ مفید فرموده که تولّد امام محمد تقى علیه السلام در سنه صد و نود و پنج در این روز بوده لکن مشهور در غیر این روز است بهرحال روز بسیار شریفى است و صدقات و مَبَرّات در آن فضلیت بسیار دارد.