جانشین پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله کیست؟

چگونه آن همه سفارش پیامبر درباره علی علیه السلام را به بازی گرفتند؟!

چهار امام اهل سنت وجماعت
نویسنده : غلامرضا نورمحمدنصرآبادی - ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۱۱/٧
 

به نام خدا

می دانید که ابو حنیفه امام اعظم اهل تسنن است زیرا مالکی از حنفی شافعی از مالکی و حنبلی از شافعی گرفته شده است.

حال این را هم می نویسیم که ابو حنیفه یکی از شاگردان کوچک امام صادق است.

حال مطالبی را از کتاب پر ارزش نقد عمرج2 جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای علی دوانی به عرض شما عزیزان می رسانیم .

در کتاب ((چهار امام اهل سنت وجماعت)) تالیف آقای محمد روف توکلی شافعی کردستانی ص 18ضمن شرح حال ابو حنیفه نوشته است:((ملا هاشم خراسانی،امام جعفر صادق (ع)را هم جز استادان ابو حنیفه به حساب آورده است،و می گوید :چهار هزار نفر از حضرت صادق (ع)اخذ علم و روایت نمودند که از آنها بودند ابو حنیفه و مالک بن انس. در صورتی که امام جعفر صادق(ع) همه مدت عمرش را در مدینه به سر برده، و در پایان زندگیش توسط خلیفه عباسی به عراق تبعید و تحت نظر قرار گرفته است،وانگهی ابو حنیفه همه عمرش را در بصره و کوفه سر کرده است.بنا بر این به جز چند ملاقات محدود و تصادفی،ملاقات دیگری میان ابو حنیفه و امام صادق (ع) رخ نداده است ،پس چگونه و در کجا و چه وقت ابو حنیفه نزد او درس خوانده است؟))

جواب:

منصور خلیفه عباسی چند بار امام صادق (ع)را به سه پایتخت خود کوفه،هاشمیه وبغداد احضار کرده است ودر واقع از مدینه تبعید نمود و هر بارهم مدتی حضرت را نگاه می داشته و این مدت را تا پنج سال برآورد کرده اند.

ابو حنیفه در دو شهر کوفه و هاشمیه جمعا در آن مدت دو سال خدمت امام صادق (ع)رسیدو استفاده های فراوانی برده است و از علوم بی انتهای آن حضرت استفاده کرده است.این موضوع را ما در این فرصت نسبتا کوتاه در چند کتاب علمای اهل تسنن ودیده ایم و به این شرح است:

 

1-جاحظ در کتاب ((رسائل ))ص106نوشته است:گویند ابو حنیفه از شاگردان او (امام صادق علیه السلام )بوده،همچنین ((سفیان ثوری ))،در این خصوص همین دو نفر کافی است.

 

2-ابن ابی الحدید معتزلی در ((مقدمه شرح نهج البلاغه)) تصریح کرده که ابو حنیفه شاگرد امام صادق (ع)بوده است.

 

3-ابن هجر هیتمی مکی در ((صواعق المحرقه)) ص102ابوحنیفه را شاگرد امام صادق (ع)دانسته است.

 

4-خطیب خوارزم موفق بن احمد خوارزمی در کتاب((جامع المسانید))ج2ص349ابو حنیفه را شاگرد امام باقر (ع)و درج1ص232امام صادق(ع)را استاد او دانسته و گفته است :

[ما رأیت افقه من جعفر بن محمد] من از جعفر بن محمد(ع) فقیه تر ندیده ام ،ونیز در ص308جلد 2همین را گفته است.

 

5-شیخ عبد العزیزدهلوی که از دانشمندان بسیار متعصب اهل سنت هند است،آن مطلب را در ((تحفه اثنی عشریه))از ملا نصرالله کابلی نقل کرده است.

6-همین مطلب در ((مختصر تحفه اثنی عشریه))تالیف شهاب الدین آلوسی بغدادی به زبان عربی ص80 آمده و می گوید: )( لولا السنتان لهلک نعمان))اصل عبارت او این است :((ابو حنیفه در بین علمای اهل سنت افتخار می کرد و با فصیح ترین زبانها می گفت:اگر آن دو سال نبود نعمان به هلاکت می رسید.منظورش از آن دو سال سالهایی بوده که در آنها با امام جعفر صادق(ع)مصاحبت وافتخار شاگردی آن حضرت را  داشته است.عزیزان، حتما می دانید که نعمان لقب ابو حنیفه بوده است.

 

7-شیخ عطار در((تذکرالاولیاء))ضمن شرح حال ابوحنیفه می نویسد))با صادق رضی الله عنه مصاحبت داشته بود و معلوم است در این جا مصاحبت یعنی کسب علم از و شاگردی ازآن حضرت.

 

8-شاگردی ابو حنیفه در کتاب ((الاثار))به نقل از شیخ محمد ابو زهره مصری در کتاب ((الامام الصادق)) ص308آمده است.

 

9-شبلنجی در کتاب((نور الابصار))شاگردی ابو حنیفه را نقل کرده است.

 

10-ابن صباغ مالکی در کتاب((الفصول المهمه)) شاگردی ابوحنیفه را آورده است.

 

11-شیخ سلیمان حنفی قندوزی درکتاب((ینابیع الموده )) شاگردی ابو حنیفه را نقل کرده است

 

حال ما به آقایان اهل تسنن عرض می کنیم .حال با این شواهد امام اعظم کیست .به طور یقین هر انسان منصف نه متعصب خشک امام صادق(ع) را امام اعظم می داند .اصلا علم امام صادق با انسان معمولی مثل ابو حنیفه قابل مقایسه نیست.

جابر بن حیان از شاگردان ممتاز این امام هما می فرماید:امام صادق دری از علوم را به روی من گشوده است که قادرم تمام کره زمین را به طلا تبدیل کنم .جابر بن حیان از 4000شاگرد درس این آیت خدا بوده است.هر کدام از شاگردان امام صادق در زمانه خود و حتی الان از بزرگان هستند.کشفیات عجیب شاگردان حضرت از عجایب است.همین گفته جابر مدتی زیاد به موضوع اول فلاسفه در تغببر جنس ماده از یک شی به شی دیگر شده بود و عده ای تعجب از این گفتار می کردند و عده ای آن را تصدیق می کردند.

استدلال حنفی ها بر شافعی ها این است که ابو حنیفه امام اعظم است و خوب تعظم بهتر از بقیه است.حال ما به همین استدلال این ها استدلال می کنیم،حال امام اعظم کیست ؟

ابو حنیفه یا مولانا امام صادق علیه السلام کدام ؟منصفان قضاوت کنید.کسی که شراب را با جوشاندن حلال کند را با امام صادق قابل مقایسه نیست.

یا با انس بن مالک که جواز به لواط می دهد یا این که مالک گوشت سگ را مباح می داند.یا امام حنبل که قائل به جسم بودن خدا شده است.یا شافعی که جمع بین دو خواهر زنا زاده را روا می داندو نیز نکاح مادر و دختری که از زنا به وجود آمده است را جواز داده است.