جانشین پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله کیست؟

چگونه آن همه سفارش پیامبر درباره علی علیه السلام را به بازی گرفتند؟!

در شب 17 رمضان در سال 58 در مدینه ، عایشه دختر ابوبکر به دست معاویه کشته شد و به
نویسنده : غلامرضا نورمحمدنصرآبادی - ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۸
 

 در شب 17 رمضان در سال 58 در مدینه ، عایشه دختر ابوبکر به دست معاویه کشته شد و به سزای اعمالش رسید . دو قول دیگر در این باره 29 رجب و آخر ذی الحجه است .

 

عایشه در سال چهارم بعثت درمکه به دنیا آمد . پیامبر یک سال و نیم پس از هجرت در ماه شوال او را به خانه خود برد . عایشه هجده ساله بود که پیامبر شهید شد . یعنی هشت سال و پنج ماه در خانه پیامبر بود و نتیجه می گیریم که او 10 سالگی به خانه رسول الله رفت .( در این مورد اختلاف نظر است) .

 

عایشه آن طور که از کتب تاریخی بر می آید زنی بود زیبا و حسود. حساس؛ گستاخ و عاشق. عایشه تنها دختری بود که به خانه ی محمد آمد. دیگران همه بیوگانی بودند که به مصلحتی سیاسی یا اخلاقی به همسری پیامبر در آمده بودند. عایشه جز زیبایی و جوانی زنی بسیار باهوش و خوش سخن بود. او به راستی عاشق پیغمبر بود به طوریکه حتی نمی توانست ببیند محمد به فاطمه؛ علی؛ حسن و حسین محبت می کند و آتش خشم و حسادت در وجودش شعله ور می شد(اسلام شناسی.چاپ مشهد.مجموعه درسهای دکتر علی شریعتی در دانشگاه مشهد صفحه 513 )

 

همانطور که گفتیم عایشه نمی توانست محبت محمد را به دیگران تحمل کند. محمد وقتی ابراهیم به دنیا آمد؛ هر وقت خسته می شد به نخلستان می رفت و به پیش پسرش ابراهیم که از ماریه بود و تنها فرزند پسر رسول خدا. از این جهت محمد ابراهیم را بسیار دوست داشت. ابراهیم را در بغل می گرفت و می بوسید و نوازشش می کرد. روزی محمد پسرش را به پیش عایشه برد و به او گفت:" عایشه.ببین این ابراهیم چقدر به من شبیه است. اما عایشه که از آتش حسد می سوخت با اخمی تلخ و لحنی سرد گفت:" نه!هیچ شباهتی با تو ندارد!"و به ابراهیم که کمی رشید تر از سنش نشان میداد اشاره کرد و گفت:"هر بچه ای را اگر اینقدر شیر دهند از این هم گنده تر میشود."پیامبر بی هیچ پاسخی برگشت...( اسلام شناسی.چاپ مشهد.مجموعه درسهای دکتر علی شریعتی در دانشگاه مشهد صفحه 400 ).

شاید این حسادت از آن جهت بود که عایشه نتوانست برای پیامبر فرزندی بیاورد. در هر حال این ماجرا حاکی از عمق حسادت عایشه به دیگر زنان پیغمبر دارد.
 محمد نیز به عایشه علاقه زیادی داشت. محمد حسنین هیکل نویسنده مصری مینویسد:"محبتی که نسبت به عایشه داشت بعد از ازدواج به وجود آمد و هنگام ازدواج وجود نداشت"( عباس محمود عقاد.حقایق الاسلام و اباطیل الخصومه صفحه 65 )

 

بعد از قتل عثمان و خلیفه شدن علی عایشه بسیار ناراحت شد. چرا که به هیچ وجه نمی خواست علی خلیفه شود. و از همان ابتدا بنای ناسازگاری گذاشت. او که تا دیروز عثمان را پیر کفتار می نامید و بر قتلش رضا داشت به یکباره تغییر موضع داد و عثمان را مظلوم و قتیل فی سبیل الله خواند.

 

علی بعد از پیروزی در جنگ جمل با عایشه به مهربانی و گذشت رفتار کرد و در مقابل اعتراض دوستان گفت: او زن پیغمبر بود و احترامش واجب است.حسابش با خداست.http://sharghian.com

 

علی او را با عزت و احترام در حالی که 40 زن او را همراهی می کردند به مکه فرستاد.
و اینگونه بود پایان عایشه...زنی که چندین هزار نفر را بر سر جاه طلبیش به کشتن داد. زنی که نبود آنطور که باید باشد.

 

در شب 17 رمضان در سال 58 در مدینه ، عایشه دختر ابوبکر به دست معاویه کشته شد و به سزای اعمالش رسید . دو قول دیگر در این باره 29 رجب و آخر ذی الحجه است .

 

در بحارالانوار ج28 ، صفحه194 و ج32 ، صفحه341 و کتب دیگر آمده است : از مشخص ترین نشانه های بغض و کینه او نسبت به امیرالمومنین علیه السلام این بود که غلامش را «عبدالرحمن» نام نهاد و گفت : این نام گذاری را به خاطر محبتم به قاتل علی بن ابی طالب یعنی «عبدالرحمن بن ملجم» انجام دادم .

 

قتل عایشه به دست معاویه در خانه معاویه انجام پذیرفت به طوری که معاویه در خانه خود چاهی کند و آن را پر از آهک کرد و فرشی قیمتی بر روی آن پهن نمود و تختی بر آن نهاد و عایشه را وقت نماز عشاء به خانه خود خواند . وقتی عایشه وارد شد معاویه او را به نشستن بر آن تخت تعارف کرد . همین که روی آن نشست ، فرو رفت و به چاه افتاد و به هلاکت رسید . معاویه در چاه چندین نیزه مسموم تعبیه کرده بود و هنگامی که عایشه در چاه افتاد فوراً کار او ساخته شد .

 

ابن ابی حدید در «شرح ابن ابی الحدید ج17 ، صفحه254» آورده است : اگر خلیفه دوم به جای علی(ع) بود هر آینه عایشه را قطعه قطعه می کرد .

 

-------------------------------------------------------------------

 

منابع:

 

 

 

http://ashkezahra.blogfa.com/

 

http://khairolbarieh.blogfa.com